AcasăSPORTPresa spaniola nu este incântata de jocul echipei

Presa spaniola nu este incântata de jocul echipei

„Suferinta” si „Chin” au fost ceilalti termeni folositi de jurnalistii iberici pentru a descrie trairile din partida decisiva de luni seara, disputata impotriva Croatiei, duel incheiat cu un „italienesc” 1-0.
Presa spaniola rasufla usurata dupa cel de-a treilea joc al detinatoarei trofeului la Euro 2012. „Primii, dar ce greu a fost! Casillas si Iniesta ne-au salvat de la un rezultat dezamagitor”, au notat madrilenii de la  „As”, in timp ce „Marca” a dat dovada de mai multa intelegere: „Ca sa fii campion, trebuie sa suferi”. „Sport” si „El Mundo Deportivo” – ambele din Catalunya – au scos in evidenta jocul exact facut de fotbalistii Barcelonei. „Cesc a salvat Spania”, a titrat „Sport”, aluzie la faptul ca „mijlocasul «blaugrana» a intrat in minutul 72 pentru a crea faza golului victoriei”, marcat de Navas in minutul 88.