AcasăSPORTPreliminarii EURO 2016: Romania a invins Irlanda de Nord si e prima...

Preliminarii EURO 2016: Romania a invins Irlanda de Nord si e prima in grupa

In primul meci de la revenirea lui Anghel Iordanescu pe banca tehnica a nationalei, tricolorii au reusit, vineri seara, un rezultat foarte bun in fata formatiei Irlandei de Nord, pe care au invins-o cu scorul de 2-0.

Marcatorul ambelor goluri a fost Paul Papp, care a inscris in repriza a doua, in minutele 74 si 79. Victoria din meciul disputat seara trecuta, in cadrul preliminariilor EURO 2016, i-a adus pe baietii antrenati de Iordanescu pe primul loc in grupa F, Romania acumuland 10 puncte, dupa patru etape. Irlanda de Nord a ajuns pe locul secund in grupa, cu 9 puncte, urmata fiind de Ungaria, cu 7 puncte.

Ar mai fi de spus ca la meciul cu formatia antrenata de Michael O’Neill tricolorii au fost sustinuti, pe Arena Nationala, de peste 25.000 de mii de fani, in timp ce oaspetii au avut in tribune, la Bucuresti, in jur de 1.000 de suporteri.