AcasăSPORTPe Neymar il doare-n degetul mic

Pe Neymar il doare-n degetul mic

Ghinion incredibil pentru starul lui PSG

Desi s-a impus in  meciul din Cupa Frantei cu Strasbourg (2-0), Paris Saint-Germain l-a pierdut pe brazilianul vedeta,  in repriza a doua Neymar a iesit in lacrimi de pe teren dupa ce s-a accidentat din nou la degetul mic de la piciorul drept.

„Primele examene efectuate au evidentiat o reactivare dureroasa a leziunii celui de-al cincilea metacarpian drept. Tratamentul va depinde de evolutia din zilele urmatoare. Toate optiunile terapeutice trebuie luate in calcul” , au explicat reprezentantii PSG pentru France Football. De aici se poate intelege ca este posibil ca Neymar sa aiba nevoie de o noua interventie chirurgicala – este vorba de acceasi accidentare pe care atacantul a suferit-o in luna februarie a anului trecut. Atunci brazilianul s-a operat si a fost indisponibil mai multe luni. „Neymar este ingrijorat pentru ca este vorba de acelasi picior, piciorul drept, in aceeasi zona”, a spus tehnicianul Thomas Tuchel. Presa franceza a anuntat ca Neymar ar putea rata primul meci din optimile Champions League cu Manchester United, din 12 februarie. PSG, detinatoarea Cupei Frantei, a juns in optimi de finala dupa ce invins-o pe Strasbourg prin golurile lui Edinson Cavani (minutul 3) si Angel Di Maria (80). In alta partida din saisprezecimi de finala, Dijon a surclasat-o in deplasare pe Saint-Etienne, scor 6-3.