AcasăSPORTOlandezii impresioneaza, maghiarii sunt demni de mila

Olandezii impresioneaza, maghiarii sunt demni de mila

Van Persie le-a creat deseori mari probleme italienilor

Doua dintre adversarele Romaniei din grupa D si-au aratat limitele miercuri seara.

Meciul dintre Belarus si Ungaria s-a terminat la egalitate, scor 1-1, onoarea maghiarilor fiind salvata de Imre Szabics, gol in minutul 32. Esec usturator pentru Turcia, 0-2 pe teren propriu cu Cehia, meci in care oaspetii au mai ratate inca vreo patru ocazii mari. Cel mai asteptat joc al serii s-a disputat la Amsterdam, intre Olanda si Italia. Selectionerul batav Louis van Gaal a mizat pe multi fotbalisti tineri (Robben si Kuyt au fost rezerve la inceputul meciului), iar acest lucru aproape ca nu s-a vazut, Olanda controland ostilitatile in mare parte din timp. Lens a deschis scorul dupa o jumatate de ora de joc, italienii egaland in prelungirile partidei.
In fine, Estonia a pierdut in Scotia, 0-1, iar Andorra nu a avut programat nicio partida, semn ca amatorii nu au putut sa-si ia liber de la munca.