AcasăSPORTNationala Romaniei a incheiat la egalitate meciul cu Italia, 2-2 la Bologna

Nationala Romaniei a incheiat la egalitate meciul cu Italia, 2-2 la Bologna

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a incheiat la egalitate, 2-2, meciul amical disputat marti seara la Bologna, in compania selectionatei similare a Italiei.

La meciul de pe „Renato Dall’Ara” au asistat circa 30.000 de spectatori, circa 4.000 dintre ei fiind romani. Romania a deschis scorul in in minutul 8, prin Bogdan Stancu, gazdele au revenit prin Marchisio (55 -penalty) si Gabbiadini (65), dar Florin Andone – fotbalist in Segunda Division, la Cordoba – a inchis tabela in minutul 88. Au evoluat echipele:

ITALIA: Buffon (69 Sirigu) – Darmian, Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi, Marchisio (77 Parolo), Soriano (60 Montolivo), El Shaarawy (81 Candreva) – Pelle (60 Okaka), Eder (60 Gabbiadini)

ROMANIA: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat (83 Filip) – Pintilii (68 Fl.Andone), Hoban – Torje (68 Prepelita), Budescu (46 Maxim), B.Stancu (85 Ivan) – Keseru (46 Sanmartean)

Alte rezultate inregistrate marti in meciuri amicale: Macedonia – Liban 0-1, Rusia – Croatia 1-3, Azerbaidjan – Moldova 2-1, Estonia – St.Kitts and Nevis 3-0, Turcia – Grecia 0-0, Luxemburg – Portugalia 0-2, Austria – Elvetia 1-2, Polonia – Cehia 3-1, Slovacia – Islanda 3-1, Anglia – Franta 2-0