AcasăSPORTNationala de tineret a Romaniei, calificare in „optimi”

Nationala de tineret a Romaniei, calificare in „optimi”

Actuala generatie, cea mai valoroasa din ultimii ani in handbalul romanesc

Sperante mici, dar ele macar exista: Romania poate avea din nou o echipa campioana mondiala in handbalul masculin!

Sambata, in arena „Sabiazinho”, din Uberlandia (Brazilia), nationala Under-21 a invins Angola la zece goluri diferenta (39-29), succes in urma caruia tricolorii si-au asigurat calificarea in „optimile” Campionatului Mondial rezervat acestei categorii de varsta. Romanii au inceput excelent partida si conduceau cu 7-1 in minutul 12. Diferenta maxima din prima repriza a fost de noua goluri (18-9, min. 27), dar la pauza avantajul s-a redus, scor 20-14. Africanii au dat o replica buna in debutul partii secunde si s-au apropiat la doar trei goluri, dupa cinci reusite consecutive. Din minutul 46, la scorul de 28-24, Nicusor Negru a avut o perioada de gratie, marcand nu mai putin de sase goluri la rand, fapt care a facut ca tabela de marcaj sa arate o diferenta de zece goluri in favoarea Romaniei. Romania a castigat cu 39-29, iar Negru a fost deesemnat handbalistul meciului, cu 18 goluri din 20 de suturi!
In ultimul meci din grupa, Romania urma sa infrunte azi-noapte Spania, insa partida a contat doar pentru stabilirea clasamentului, „tricolorii” avand oricum asigurata calificarea in optimile de finala.