AcasăSPORTN-am mai vazut asa ceva de pe vremea lui Gica Popescu!

N-am mai vazut asa ceva de pe vremea lui Gica Popescu!

Dincolo de cele trei puncte obtinute de echipa antrenata de neamtul Daum, rezultat care pastreaza nationala cu sanse la calificarea la World Cup 2018, succesul cu 5-0 de sambata seara, de la Erevan, marcheaza si o serie de borne statistice. De exemplu, ultima victorie categorica realizata de reprezentativa de fotbal, in deplasare, intr-un meci din preliminarii, s-a consumat pe 17 octombrie 2002, cand tricolorii s-au impus cu 7-0 in Luxemburg, partida contand pentru calificarea la Euro 2004. Romania era antrenata pe atunci de Anghel Iordanescu, iar capitanul echipei era Gica Popescu. Marcatorii meciului au fost Viorel Moldovan (2), Mirel Radoi, Cosmin Contra (3) si Tiberiu Ghioane. Culmea este ca, la pauza confruntarii de pe arena „Josy Barthel”, scorul era tot 4-0, exact ca dupa 14 ani, la Erevan. Un alt amanunt statistic interesat este acela ca, pentru prima oara in istoria meciurilor oficiale disputate de ai nostri, nationala a inscris sambata de trei ori in primele 15 minute. Mai mult, prin golurile izbutite de B.Stancu (‘4 – penalty), Ad.Popa (’10) si R.Marin (’11), Romania este prima selectionata de pe Batranul Continent care obtine un avantaj de 3-0 de la startul unui joc in preliminariile europene pentru Cupa Mondiala. Romania va juca maine seara la Astana, contra Kazahstanului, in cel de-al treilea meci din preliminariile Campionatului European. In momentul de fata, clasamentul grupei E indica trei echipe cu cate 4 puncte, Muntenegru, Romania si Polonia, departajate de golaveraj, urmate de Danemarca (3 puncte), Kazahstan (1 punct) si Armenia (0 puncte). Romania va mai juca in acest an – in afara meciului de la Astana – cu Polonia, pe 11 noiembrie la Bucuresti.