AcasăSPORTMonica Niculescu, OUT de la Wimbledon 2016

Monica Niculescu, OUT de la Wimbledon 2016

Dupa Irina Begu, eliminata inca din primul tur la Wimbledon, si Monica Niculescu va urmari restul meciurilor din cadrul turneului londonez doar din afara arenei, din ipostaza de spectator.

Bucuresteanca aflata pe locul 47 WTA a parasit competitia in turul 2, adversara care a trimis-o acasa fiind Timea Bacsinszky. Desi Monica a castigat primul set, intr-un final sportiva din Elvetia clasata pe locul 11 WTA a fost cea care si-a adjudecat meciul si prezenta in turul urmator. Dupa 124 de minute de joc, scorul intalnirii incheiate sambata a fost urmatorul: 4-6, 6-2, 6-1.

Tot sambata dupa-amiaza ar trebui sa intre pe teren si Simona Halep, pentru a incerca sa ajunga in turul urmator la Wimbledon 2016. Adversara sa va fi olandeza Kiki Bertens.

sursa foto: Facebook