AcasăSPORTMircea Lucescu, furat de romani in Ucraina

Mircea Lucescu, furat de romani in Ucraina

Sahtior Donetk, formatia antrenata de Mircea Lucescu, a pierdut fotoliul de lider in campionatul Ucrainei in dauna marii rivale, Dinamo Kiev.

In cautarea unui nou titlu de campioana a Ucrainei, Sahtior Donetk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, a debutat in noul sezon cu trei victorii la rand si golaveraj 8-1. A urmat o luna de foc in care Sahtior a inceput sa se impiedice in deplasari.

Arsenal Kiev – Sahtior a fost 1-1, dupa un gol marcat de Mazilu, in minutul 90, iar Cernomoret Odessa – Sahtior a fost 2-2, dupa un meci in care Burdujan a reusit o dubla pentru gazde si a stabilit scorul final cu un gol marcat tot in minutul 90. Cei doi atacanti romani i-au furat patru puncte lui Mircea Lucescu, puncte ce au costat-o pe Sahtior fotoliul de lider al clasamentului. Dupa opt etape, Sahtior a fost depasita la golaveraj de Dinamo Kiev.