Cauta

Messi şi-a văzut visul cu ochii: Argentina, CAMPIOANĂ MONDIALĂ, după thriller-ul cu Franţa: 3-3 d.p., 4-2 la penalty-uri

Argentina este noua campioană a lumii. Naţionala lui Messi a învins Franța și a cucerit al treilea titlu mondial din istorie!

A fost 2-2 la finalul timpului regulamentar, 3-3 după reprizele de prelungire și 4-2 pentru „pume” la loviturile de departajare.

Răsturnări de situaţii spectaculoase

Finala Cupei Mondiale 2022 a fost un adevărat thriller. Leo Messi, din penalty, și Angel Di Maria au marcat în prima repriză, iar Kylian Mbappe a redus mai întâi din diferență, de la 11 metri, cu 10 minute înainte de final, apoi a făcut dubla și a trimis meciul în prelungiri.

În minutul 108, Messi a mai înscris o dată, dar Mbappe a egalat din nou și totul s-a decis la penalty-uri. Sud-americanii au avut nervii mai tari și naționala Argentinei a câștigat din nou Cupa Mondială, după ce mai reușise acest lucru în 1978 și 1986.