AcasăSPORTMessi - ruptura de ligamente! Adio, El Clasico?

Messi – ruptura de ligamente! Adio, El Clasico?

Leo Messi, la prima grava accidentare din ultimii trei ani

FC Barcelona a confirmat, ieri, ca atacantul Lionel Messi va fi indisponibil intre sapte si opt saptamani, dupa ce a suferit o ruptura la ligamentul colateral intern de la genunchiul stang.

Messi a fost inlocuit cu Munir in minutul 8 al meciului Barcelona – Las Palmas (scor 2-1), dupa ce in minutul 3 a suferit o accidentare la genunchiul stang, la un duel cu Bigas. Sunt sanse minime ca Leo sa se refaca 100% pentru primul El Clasico al sezonului, programat pe 21noiembrie, la Barcelona. Printre alte meciuri pe care Messi le va rata sigur se numara duelurile cu Leverkusen si BATE Borisov, din Liga Campionilor, cu Villarreal si Sevilla, din Primera Division, dar si derby-ul Argentina – Brazilia, din preliminariile sud-americane pentru C.M. 2018.
Dupa 6 runde, catalanii au un punct in fata Realului, care sambata seara a scos doar un 0-0 din partida cu Malaga, de pe teren propriu.