AcasăSPORT"Messi al Camerunului", cel mai tanar marcator din istoria La Liga

„Messi al Camerunului”, cel mai tanar marcator din istoria La Liga

REUSITA Olinga (stanga), felicitat de coechipieri pentru reusita de la Vigo

Trasa pe linie moarta de patronul Abdullah Al Thani, care a decis sa intrerupa alimentarea cu bani a gruparii de pe „La Rosaleda”, Malaga trebuie sa se descurce cu ce are la dispozitie si o face foarte bine, formatia antrenata de Manuel Pellegrini debutand cu o victorie in actualul sezon de La Liga, 1-0 la Celta Vigo.

Desi stransa, victoria obtinuta de gruparea andaluza permite celor de la Malaga sa propulseze un nou jucator-minune, atacantul Fabrice Olinga, poreclit „Messi al Camerunului”, devenind, la 16 ani si 98 de zile, cel mai tanar fotbalist care marcheaza in La Liga, gratie golului victoriei reusit in deplasarea de la Vigo. Olinga a batut recordul detinut de Iker Muniain, de la Athletic Bilbao, care marcase primul sau gol in La Liga la 16 ani si 289 de zile, pe 4 octombrie 2009, in Bilbao – Valladolid 2-2. Intrat pe teren in minutul 59, in locul lui Seba Fernandez, Olinga a punctat in minutul 84, camerunezul trecandu-si in cont si primul gol marcat in actualul sezon al campionatului spaniol. Olinga a ajuns in Spania pe filiera Samuel Eto’o si a semnat cu Malaga in aceasta vara, dupa doi ani petrecutii la juniorii formatiei Real Mallorca.