Cauta

MEDALII pentru junioarele din echipa Romaniei, la Campionatul European de gimnastica de la Sofia (VIDEO)

Dupa reusita de sambata, a senioarelor antrenate de Belu si Bitang, care au cucerit aurul pe echipe, duminica a fost randul junioarelor sa ne faca mandri de parcursul lor la Campionatul European de gimnastica, de la Sofia.

Astfel, in finala de sarituri, Laura Jurca a terminat a doua, obtinand medalia de argint. Notata cu 14.383 puncte, Laura a depasit-o pe britanica Amy Tinkler. Aurul a fost obtinut de o alta sportiva din Marea Britanie, Elissa Downey.

[youtube]Pusi0t7qSHg[/youtube]

O alta medalie, tot de argint, a purtat la gat, la festivitatea de premiere, si Andreea Iridon. Care a incheiat finala de duminica, de la sol, la egalitate cu britanica Amy Tinkler, cu punctajul 13.966. Aurul i-a apartinut compatrioatei lui Amy, Catherine Lyons.

Va reamintim ca duminica, in cadrul concursului destinat senioarelor, din cadrul CE de gimnastica de la Sofia, vor concura, in finale, Larisa Iordache, la sol, barna, sarituri si paralele si Diana Bulimar la barna.