AcasăSPORTMeciul Romania - Polonia, de la C.M. de handbal, este LIVE aici

Meciul Romania – Polonia, de la C.M. de handbal, este LIVE aici

Nationala feminina de handbal a Romaniei joaca, duminica seara, de la 21.15, meciul cu echipa similara a Poloniei din optimile de finala ale Campionatului Mondial din Serbia.

Min. 60 – Este final de meci la Novi Sad. Polonia se impune, cu 31-29, dupa un meci pe care polonezele l-au controlat doar in ultimele 10 minute. Echipa noastra a condus constant cu 3-5 goluri avantaj, dar nu a reusit sa profite si o ratacire de final ne-a costat calificarea in sferturi. Polonia va juca impotriva Frantei pentru calificarea in semifinale.

Min. 60 Romania – Polonia 29-31. Kudlacz si Oana Manea inscriu pe final, fara sa mai conteze.

Min. 60 Romania – Polonia 28-30 Aurelia Bradeanu. Dar mai sunt doar 21 de secunde de joc. Si Polonia cere timeout.

Min. 60 Romania – Polonia 27-30 Wojtas si Polonia merge in sferturi.

Min. 59 Romania – Polonia 27-29 Cristina Neagu din 7 metri.

Min. 58 Romania – Polonia 26-29 Semeniuk din 7 metri. Romania nu a mai inscris de 10 minute.

Min. 57 Romania – Polonia 26-28 Kulwinska.

Min. 56 Romania – Polonia 26-27 Wojtas. IN CRE DI BIL!!!

Min. 54 Nebunie totala la Novi Sad. Polonia egaleaza prin Kudlacz.

Min. 53 Romania – Polonia 26-25 Kulwinska. Situatia se complica pentru echipa noastra si Gheorghe Tadici cere timeout.

Min. 52 Romania – Polonia 26-24 Grzyb.

Min. 51 Romania – Polonia 26-23 Wojtas tine echipa Poloniei in meci.

Min. 49 Romania – Polonia 26-22. Cristina Neagu inscrie din 7 metri, Wojtas rateaza o executie asemanatoare.

Min. 47 Romania – Polonia 25-22 Wojtas.

Min. 46 Romania – Polonia 25-21. Inca o data Aurelia Bradeanu. Excelenta iesire la rampa.

Min. 45 Romania – Polonia 24-21. GOOOOOOOOOOOLLLLLL Aurelia Bradeanu. Experienta isi spune cuvantul la momentul oportun.

Min. 44 Romania – Polonia 23-21. Momente cu adevarat dificile pentru echipa noastra. Semeniuk inscrie din 7 metri, Crina Pintea este eliminata si Polonia trece la o aparare agresiva pe tot terenul.

Min. 43 Romania – Polonia 23-20 Kulwinska.

Min. 41 – Moment mai bun al polonezelor care se apropie la 19-22, dar Oana Manea reface imediat diferenta de patru goluri.

Min. 39 Romania – Polonia 22-18. Curg golurile. Pentru noi a inscris Oana Manea. E bine ca se merge cap la cap si Romania pastreaza un avantaj constant.

Min. 37 – Grzyb inscrie pe contraatac si Polonia se apropie la trei goluri. Raspunsul vine imediat de la Aurelia Bradeanu, Romania – Polonia 21-17.

Min. 36 Buceschi inscrie din 7 metri. O imita Wojtas si avem 20-16.

Min. 34 Romania – Polonia 19-15. Bomba Cristina Neagu! Al optulea gol al interului nostru.

Min. 33 Romania – Polonia 18-15. Grzyb reduce din diferenta pe contraatac.

Min. 32 Romania – Polonia 18-14. Primul gol al reprizei a venit de la Cristina Neagu.

22.07 – A reinceput confruntarea de la Novi Sad.

Min. 30 – Este pauza la Novi Sad. Romania conduce, cu 17-13, in confruntarea cu Polonia, dupa o repriza foarte buna a echipei noastre. Atacul a mers excelent, cu Cristina Neagu in prim plan, iar apararea si-a facut datoria, cu mici scapari. Una peste alta, o repriza promitatoare care ne face sa visam cu ochii deschisi la calificarea in faza sferturilor de finala.

Min. 30 Romania – Polonia 17-13. Cristina Neagu inscrie din 7 metri. Este bine ca nu mai avem emotii la acest capitol.

Min. 29 Romania – Polonia 16-13. Wojtas inscrie cu o ghiulea de la distanta.

Min. 27 – Romania – Polonia 16-12. Curg golurile inscrise pe contraatac. Pentru noi au punctat Ada Nechita si Cristina Neagu.

Min. 26 – Grzyb reduce din diferenta.

Min. 25 – Se face 14-10 dupa golul lui Vali Ardean Elisei, al doilea la rand inscris de Romania in superioritate numerica.

Min. 24 – Aurelia Bradeanu inscrie pentru 13-10 si polonezele schimba din nou portarul.

Min. 22 – INCREDIBIL! Kulwinska inscrie al doilea gol in inferioritate numerica si avem probleme. Romania – Polonia 12-10.

Min. 21 – Kulwinska inscrie in inferioritate numerica si Polonia se apropie la 9-12.

Min. 20 – Vali Ardean Elisei inscrie si avem 12-8. Polonia incearca sa se apere om la om la Cristina Neagu, dupa ce interul nostru a inscris deja cinci goluri.

Min. 16 – Cristina Neagu inscrie din 7 metri si facem 10-7.

Min. 14 – Ada Nechita inscrie pentru 9-7. In sfarsit ne distantam la doua goluri. Tehnicianul polonezelor cere timeout.

Min. 13 – Inca un gol Cristina Neagu. Avem 8-7. E momentul ca apararea sa inceapa sa-si faca treaba.

Min. 12 Romania – Polonia 7-7. Se joaca pe contre si curg golurile. Luciana Marin si din nou Cristina Neagu inscriu pentru Romania.

Min. 11 Romania – Polonia 5-5. Cristina Neagu ne duce in avantaj, cu primul ei gol din acest meci, dar polonezele egaleaza rapid, prin Grzyb.

Min. 8 – Inscrie din nou Vali Ardean Elisei.

Min. 7 – Kudlacz duce Polonia in avantaj.

Min. 6 – Egalam prin Vali Ardean Elisei. Romania – Polonia 3-3!

Min. 5 – Polonia are 3-2. Golul nostru a fost marcat de Ada Nechita.

Min. 4 – Oana Manea reduce din diferenta.

Min. 3 – Kudlacz inscrie pentru 2-0.

Min. 2 – Polonia deschide scorul prin Niedzwiedz.

21.15 – A inceput mult asteptatul meci. HAI ROMANIA!!!

Romania a incheiat pe locul al doilea Grupa D, fiind depasita doar de neinvinsa echipa a Germaniei, in timp ce Polonia a incheiat pe locul al treilea Grupa C, nereusind sa se ridice la nivelul primelor doua clasate, Norvegia si Spania.

Desi era cotata cu sanse slabe sa ajunga in sferturi, Romania intalneste Polonia intr-o confruntare in care „tricolorele” pornesc cu prima sansa. Desigur, toate sperantele se leaga de o evolutie senzationala a Cristinei Neagu, insa handbalista a precizat ca Polonia este un adversar incomod, mai tare decat Cehia, formatie pe care Romania a invins-o cu 29-23 in ultimul meci din grupe.