AcasăSPORTMeciul Romania - Germania C.M. de handbal feminin

Meciul Romania – Germania C.M. de handbal feminin

Nationala feminina de handbal a Romaniei sustine marti seara, de la 18.00, al treilea si primul meci cu adevarat dificil de la Campionatul Mondial din Serbia, respectiv confruntarea cu Germania.

Min. 60 Este final de meci la Novi Sad. Germania se impune, cu 26-23, dupa un meci in care se poate spune ca Romania s-a batut singura. Numeroasele ratari din ofensiva, inclusiv sase aruncari de la 7 metri, ne-au costat enorm. In plus, handbalistele noastre nu au gasit solutii pentru a o bloca pe Susann Muller, cea mai buna jucatoare de pe teren cu 11 goluri inscrise.

Min. 60 – Bomboana de pe coliva … Cristina Neagu rateaza si ea o aruncare de la 7 metri.

Min. 59 Romania – Germania 23-26. Cristina Neagu inscrie un nou gol din 7 metri.

Min. 56 Romania – Germania 22-25.

Min. 54 Romania – Germania 21-23. Ada Nechita inscrie pe contraatac. Revin sperantele in tabara noastra.

Min. 53 Romania – Germania 20-23. Cristina Neagu inscrie din 7 metri.

Min. 50 Romania – Germania 19-22 inscrie Aurelia Bradeanu.

Min. 49 Romania – Germania 18-22.

Min. 47 Romania – Germania 18-21. Cristina Neagu inscrie primele ei goluri din acest meci, Ada Nechita puncteaza si ea pe contraatac si Germania cere timeout.

Min. 46 Romania – Germania 15-21.

Min. 45 Romania – Germania 15-20. Mica Bradeanu inscrie din a doua incercare.

Min. 44 Romania – Germania 14-20. Nemtoaicele s-au distantat decisiv.

Min. 41 Romania – Germania 14-19 si Gheorghe Tadici cere timeout.

Min. 40 Romania – Germania 13-18. Romania e groggy. Numeroasele ratari si-au spus cuvantul asupra moralului echipei.

Min. 40 Romania – Germania 13-17.

Min. 37 Romania – Germania 13-16. Ada Nechita a ratat si ea o aruncare de la 7 metri.

Min. 33 Incepe prost repriza si Germania se distanteaza la 15-12.

18.51 – Incepe repriza a doua a confruntarii de la Novi Sad.

Min. 30 Este pauza la Novi Sad. Germania conduce, cu 13-12, dupa o prima repriza pe care nemtoaicelor au controlat-o. Totusi, Romania a demonstrat in repetate randuri ca este in meci si cu mai multa atentie la finalizare ar fi putut intra la vestiare in avantaj. Se anunta o repriza a doua cel putin la fel de echilibrata.

Min. 28 Romania – Germania 11-13.

Min. 27 Romania – Germania 11-12. Ada Nechita inscrie din 7 metri.

Min. 25 Romania – Germania 10-12. Gabriela Perianu inscrie cu o noua aruncare ca din tun, de la aproape 11 metri, dar raspunsul nemtoaicelor vine imediat prin Susann Muller, care a ajuns deja la sase goluri.

Min. 24 Romania – Germania 9-11. Golurile lui Perianu si Marin ne mentin in meci.

Min. 21 Romania – Germania 7-10. Ne apropiem la trei goluri, gratie reusitelor semnate de Ciuciulete si Perianu.

Min. 19 Romania – Germania 5-10. Luciana Marin rateaza o noua aruncare de la 7 metri, a treia ratata de Romania in acest meci. INCREDIBIL!

Min. 17 Romania – Germania 5-9.

In primul sfert de ora, Cristina Neagu a avut cinci aruncari, toate ratate.

Min. 15 Romania – Germania 4-7. Luciana Marin rateaza si ea o aruncare de la 7 metri.

Min. 12 Romania – Germania 4-6. Ne grabim in atac si pierdem aiurea o groaza de mingi.

Min. 11 Romania – Germania 4-5. Pentru echipa noastra a inscris si Oana Manea.

Min. 10 Ne apropiem la 3-4, dupa un contraatac marca Vali Ardean Elisei.

Min. 8 Romania – Germania 2-4. Luciana Marin inscrie de la 7 metri.

Min. 7 Germania se distanteaza la 4-1 si Gheorghe Tadici cere primul time-out.

Min. 5 Aurelia Bradeanu rateaza o aruncare de la 7 metri.

Min. 4 Romania – Germania 1-2. Intr-un interval de 30 de secunde s-au inscris trei goluri. Prima reusita a echipei noastre a purtat semnatura Adei Nechita.

Min. 4 Romania – Germania 0-0, desi nemtoaicele au gasit cateva brese in defensiva noastra.

18.00 – Incepe mult asteptata confruntare de la Novi Sad.

Trupa antrenata de Gheorghe Tadici a avut parte de doua meciuri de incalzire in primele doua etape, 27-17 cu Tunisia si 32-13 cu Australia. Meciul cu Germania este, insa, altceva, nemtoaicele avand si ele un start excelent de turneu, 36-15 cu Australia si 37-32 cu Cehia.

Gabriela Perianu, Cristina Neagu si Georgiana Ciuciulete au fost cele mai bune jucatoare ale Romaniei, pana acum, in timp ce de la nemtoaice s-au remarcat Susann Muller, 17 goluri, si Marlene Zapf.

sursa foto: probraila.ro