AcasăSPORTMeciul de handbal Romania - Ungaria, de la C.M., este LIVE aici

Meciul de handbal Romania – Ungaria, de la C.M., este LIVE aici

Nationala feminina de handbal a Romaniei sustine joi seara, de la 20.15, meciul cu Ungaria din etapa a patra a grupelor Campionatului Mondial din Serbia.

Min. 60 Este final de meci la Novi Sad. Romania invinge puternica formatie a Ungariei, cu 21-17, dupa ce a fost condusa, la pauza, cu 10-8. Am asistat la o repriza a doua senzationala facuta de echipa noastra, trupa lui Gheorghe Tadici luandu-si, practic, revansa pentru dezamagirea din confruntarea cu Ungaria. Este si o victorie care ne mentine in lupta pentru locul 1 in grupa. Puteam sta, insa, si mai linistiti vineri daca nu se ratau atatea ocazii favorabile in esecul cu Germania.

Min. 59 Romania – Ungaria 21-17. Cristina Neagu inscrie, Szekeres este eliminata si … nimic nu se mai poate intampla. Este victoria Romaniei. O victorie absolut senzationala, dupa o repriza a doua perfecta.

Min. 58 – Verten inscrie pe contra si Tadici cere timeout. Tensiune maxima la Novi Sad. Final nerecomandat cardiacilor.

Min. 57 GOOOOOOOOOOOOOLLLLLL ROMANIAAAAA!!! GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL VALI ARDEAN ELISEI!!! Conducem cu 20-16 si unguroaicele, disperate, cer din nou timeout. Ungaria a inscris doar 6 goluri in repriza a doua.

Min. 56 Romania – Ungaria 19-16. Laura Chiper inscrie din 7 metri. FA BU LOS!!! Cat sange rece!

Min. 55 Romania – Ungaria 18-16. Inscrie Vali Ardean Elisei. Suntem la cinci minute de o victorie uriasa.

Min. 54 Romania – Ungaria 17-16. Laura Chiper inscrie pe contraatac. Final de infarct la Novi Sad.

Min. 50 Romania – Ungaria 16-16. Gorbicz inscrie din 7 metri. Ada Nechita a fost eliminata pentru doua minute.

Min. 49 Romania – Ungaria 16-15. Bomba de kinograma Cristina Neagu.

Min. 48 Romania – Ungaria 15-15 Tomori.

Min. 48 Romania – Ungaria 15-14. Buceschi inscrie din 7 metri si unguroaicele cer timeout. Revenire senzationala a echipei noastre.

Min. 44 GOOOOOOOOOOLLLLLL ROMANIA!!! GOOOOOOOOOLLL ADA NECHITA!!! Egalam la 14 in inferioritate numerica. Nebunie totala la Novi Sad.

Min. 44 Romania – Ungaria 13-14 Mica Bradeanu.

Min. 43 Avem noroc. Anita Gorbicz rateaza o aruncare de la 7 metri. Chiar si asa, atacam in inferioritate numerica.

Min. 42 Romania – Ungaria 12-14. Verten inscrie pentru unguroaice, dar raspunsul Romaniei este prompt si poarta semnatura Lucianei Marin.

Min. 39 Romania – Ungaria 11-13. Gorbicz inscrie din orice pozitie. Oana Manea reduce din diferenta de pe semicerc.

Min. 37 Romania – Ungaria 10-12 Buceschi din 7 metri, respectiv Bulath.

Min. 36 Romania – Ungaria 9-11. Gorbicz a inscris, iar Cristina Neagu a ratat un nou 7 metri.

Min. 34 Romania – Ungaria 9-10. Cristina Neagu inscrie din 7 metri.

21.07 – A inceput repriza a doua a confruntarii de la Novi Sad.

Min. 30 – Este pauza la Novi Sad. Ungaria conduce, cu 10-8, dupa ce Anita Gorbicz a transformat o aruncare de la 7 metri in ultima secunda a reprizei. A fost o repriza de mare lupta, in care plusul de experienta al unguroaicelor a facut diferenta. Totusi, Romania este in meci si a demonstrat, in cateva randuri, ca ar putea produce surpriza.

Min. 30 Romania – Ungaria 8-9 Cristina Neagu

Min. 29 Romania – Ungaria 7-9 Ada Nechita inscrie, dupa o actiune rapida pe extrema stanga.

Min. 28 Romania – Ungaria 6-9 Bulath.

Min. 26 Romania – Ungaria 6-8 Zacsik.

Min. 25 Romania – Ungaria 6-7. Anita Gorbicz inscrie din 7 metri. Vedeta unguroaicelor pare ca a luat meciul pe cont propriu ajungand, deja, la patru goluri inscrise.

Min. 23 Romania – Ungaria 6-6. Ciuciulete desface defensiva adversa si inscrie de pe semicerc.

Min. 22 Romania – Ungaria 5-6. Inscrie Anita Gorbicz.

Min. 19 Romania – Ungaria 5-5. Mica Bradeanu egaleaza cu o executie fabuloasa.

Min. 18 Romania – Ungaria 4-5. Ardean Elisei si Tacalie inscriu pe rand, intr-un interval de 30 de secunde.

Min. 16 Romania – Ungaria 2-5. Gorbicz inscrie din 7 metri si Gheorghe Tadici vede deja cartonasul galben pentru proteste.

Min. 13 Romania – Ungaria 2-4. Ghiulea marca Cristina Neagu.

Min. 12 Romania – Ungaria 1-4 Zacsik. Timeout cerut de Gheorghe Tadici. Avem nevoie de mai multa inspiratie in atac.

Min. 11 Romania – Ungaria in continuare 1-3. Niciuna dintre echipe nu straluceste in atac.

Min. 8 Romania – Ungaria 1-3. Zacsik inscrie in superioritate numerica.

Min. 6 Romania – Ungaria 1-2. Luciana Marin a beneficiat de doua aruncari de la 7 metri, dar a transformat-o doar pe prima.

20.16 – A inceput marele meci de la Novi Sad.

Formatia noastra are doua victorii la activ, cu Tunisia si Australia, dar si o infrangere, cu Germania, astfel ca are nevoie de victorie pentru a-si asigura un meci cat mai facil in faza optimilor de finala.

Sperantele noastre se leaga de Cristina Neagu, jucatoare care in urma cu cativa ani era considerata cea mai buna handbalista din lume. Afectata de mici probleme medicale, Cristina Neagu s-a antrenat fara probleme si va fi utilizata in confruntarea de foc contra Ungariei.