AcasăSPORTMeciul de handbal Oltchim - Gyor este LIVE aici

Meciul de handbal Oltchim – Gyor este LIVE aici

Oltchim Ramnicu Valcea, campioana Romaniei la handbal feminin, da sambata, de la ora 18.00, un adevarat examen pentru existenta clubului. “Galacticele” infrunta pe Gyor ETO, in prima mansa din semifinalele Ligii Campionilor.

Este final de meci in Sala Polivalenta din Bucuresti. Oltchim pierde, cu 22-24, si are o misiune extrem de dificila in returul de la Veszprem, de joi. Campioana Romaniei plateste tribut unei prime reprize extrem de slabe, dar si numeroaselor greseli comise pe faza de atac, unde s-a facut practic diferenta.

14-17 Radicevic in minutul 38

14-16 Silvia Navarro inscrie un gol fabulos, din poarta in poarta, spre disperarea lui Ambros Martin, antrenorul lui Gyor, care cere time-out.

13-16 Bulatovici

12-16 Amorim

12-15 Ramona Farcau

11-15 Bulatovici

10-15 Amorim si avem inferioritate numerica.

18.53 – Gyor are primul atac al reprizei, dar in inferioritate numerica.

Este pauza in Sala Polivalenta din Bucuresti. Gyor conduce, cu 14-10, dupa o prima repriza slaba a echipei noastre. Handbalistele noastre si-au batut joc de ocaziile avute.

Alexandrina Barbosa rateaza si ea aiurea un 7 metri, aruncare mult peste.

10-14 Orban

10-13 Pineau in minutul 28

9-13 Meirosu in minutul 26. Ambros Martin, antrenorul lui Gyor, cere time-out.

4-9 Ada Nechita in minutul 18

3-9 Kovacsics. Pe teren este o singura echipa in acest meci.

3-8 Gorbicz in inferioritate numerica

Bulatovici isi bate joc de o aruncare de la 7 metri. A incercat o bolta si Haraldsen retine fara probleme.

3-7 Ada Nechita in minutul 14

2-7 Lokke

2-6 Bulatovici din 7 metri, avem si superioritate numerica

1-6 Amorim, in minutul 10

1-5 Gorbicz din 7 metri

1-4 Lokke

1-3 Bulatovici. Oltchim a avut nevoie de sapte minute si patru secunde pentru a inscrie primul gol. Oana Manea a fost eliminata pentru doua minute.

0-3 Amorim

0-2 Gorbicz din 7 metri, in minutul 7. Tensiunea isi spune cuvantul. Vestergaard, nemultumit, cere deja time-out.

0-1 Gorbicz din 7 metri, in minutul 4

18.03 – Oltchim are primul atac al meciului.

Oaspetele sunt favorite, atat la victorie, cat si la calificare. Gyor este echipa cu cel mai tare buget din competitie, are un lot echilibrat si plin de vedete, dar si un antrenor in voga, spaniolul Ambros Martin.

Totusi, oficialii Oltchimului considera ca echipa are sanse reale daca “galacticele” reusesc sa o tina constant sub supraveghere pe Anita Gorbicz.

De asemenea, Jakob Vestergaard, antrenorul Oltchimului, a anuntat ca jucatoarele sale trebuie sa arunce cat mai des la poarta, pentru a o tine sub presiune pe Katrine Lunde Haraldsen. Tehnicianul campioanei Romaniei se asteapta la un plus in evolutie din partea extremelor sale.