AcasăSPORTMarius Ionescu a terminat pe 26 la maraton

Marius Ionescu a terminat pe 26 la maraton

ALERGATOR . Marian Ionescu a terminat 42 de km in doua ore, 16 minute si 28 de secunde

Ultimul sportiv roman care a concurat la Jocurile Olimpice editia 2012 a fost Marius Ionescu, alergatorul din Craiova inscris in proba de maraton.

Olteanul a incheiat, ieri, proba pe locul 26, parcurgand distanta de 42 de kilometri in doua ore, 16 minute si 28 de secunde, performanta demna de remarcat, in conditiile in care 17 concurenti au abandonat pe parcurs. Ionescu este cel de-al treilea roman care termina proba de maraton, dupa Constantina Dita Tomescu si Lidia Simon. Maratonul olimpic masculin a fost castigat de ugandezul Stephen Kiprotich (doua ore, opt minute si o secunda), podiumul fiind completat de doi alergatori din Kenya, Wilson Kipsang si Abel Kirui. Kiprotich a intrat in istoria tarii sale, aurul de la maraton fiind singura medalie cucerita de Uganda la aceste Jocuri Olimpice.