AcasăSPORTMancini l-a invatat fotbal pe Sir Alex Ferguson

Mancini l-a invatat fotbal pe Sir Alex Ferguson

Manchester United, campioana en-titre din Anglia, a suferit una dintre cele mai urate infrangeri din istorie, dupa ce a pierdut, cu 1-6, meciul cu Manchester City de pe teren propriu.

Mancini si-a dorit enorm ca echipa sa sa obtina un rezultat cu impact, iar City a profitat de prima ocazie avuta.

„Cetatenii” au facut o demonstratie de forta pe terenul marii rivale locale si contracandidatei la titlu.

Balotelli a deschis scorul la jumatate primei reprize, iar momentul psihologic al meciului s-a petrecut in debutul reprizei secunde, cand Evans a fost eliminat pentru fault in postura de ultim aparator.

Cu om in plus, City a zburdat pe teren si a mai punctat de cinci ori, prin Dzeko, de doua ori, Balotelli, Sergio Aguero si David Silva.

In minutul 81, la 3-0 pentru Manchester City, Fletcher a marcat golul de onoare al lui United.

In urma acestei victorii, Manchester City a ajuns la opt victorii si un egal din primele noua meciuri si s-a distantat la cinci puncte de Manchester United.

In alte meciuri din Anglia, Arsenal – Stoke 3-1 si Fulham – Everton 1-3.