AcasăSPORTManchester City, campioana in minutul 90+5!

Manchester City, campioana in minutul 90+5!

Jucatorii lui City jubileaza dupa un final thriller

Manchester City a castigat primul titlu de campioana a Angliei dupa o pauza de 44 de ani, la capatul unei etape de infarct disputata ieri in Premier League.

Manchester City si Manchester United se aflau umar la umar inaintea ultimei etape din Premier League, ambele grupari avand 86 de puncte si fiind despartite de golaveraj. Manchester United s-a impus, scor 1-0, pe terenul lui Sunderland, si a fost la un pas sa dea lovitura, insa Manchester City a intors absolut uimitor rezultatul meciului de pe teren propriu cu formatia Queens Park Rangers.

Aflati in duel direct cu Bolton pentru salvarea de la retrogradare, cei de la QPR au condus cu 2-1 pe „Ettihad Stadium” din Manchester, asta pana in minutul 90, moment in care United era campioana, gratie golului reusit de Rooney. Totusi, Dzeko (minutul 90+2) si Aguero (minutul 90+5) au rasturnat situatia si au adus un mult asteptat titlu de campioana pentru Manchester City.