AcasăSPORTMacel la Cupa Mondiala 2014! Detinatoarea trofeului, Spania, umilita de Olanda: 1-5!

Vineri seara, la Salvador, intr-un  meci contand pentru Grupa B a Campionatului Mondial de fotbal, Olanda  spalat pe jos cu destinatoarea trofeului, reprezentativa Spaniei.

Reprezentativa antrenata de Louis Van Gaal s-a impus cu 5-1, asta dupa ce la pauza scorul fusese egal, 1-1, goluri marcate de Xabi Alonso (27-penalty), respectiv Van Persie (44). La reluare, pe teren a existat o singura echipa, Olanda, care a bombardat poarta aparata de neinspiratul Iker Casillas. Au punctat, pe tand,Robben(53), De Vrij (64),Van Persie (72 – gafa impardonabila a lui Casillas) si iarasi Robben (80), acesta din urma distrandu-se cu intreaga aparare iberica. Au evoluat echipele. OLANDA: Cillessen – Janmaat, Vlaar, de Vrij, Martins Indi, Blind – De Guzmán, Sneijder, De Jong – Robben, Van Persie. Dupa pauza, au mai jucatVeltman, Lens si Wijnaldum. SPANIA: Iker Casillas – Azpilicueta, Sergio Ramos, Piqué, Jordi Alba – Xabi Alonso, Busquets – David Silva, Xavi, Iniesta – Diego Costa.Au mai intrat pe parcurs Silva, Fabregas si Torres. Vicente del Bosque, selectionerul Spaniei: „Acesta e sportul, noi trebuie sa acceptam infrangerea. Este un moment delicat pentru noi, acum trebuie sa batem obligatoriu Chile, miercuri”.