AcasăSPORTLiga Campionilor: SSC Napoli - Chelsea 3-1

Liga Campionilor: SSC Napoli – Chelsea 3-1

Formatia SSC Napoli a invins, pe teren propriu, scor 3-1, echipa engleza Chelsea Londra, in mansa tur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.
Golurile au fost marcate de Lavezzi (minutele 38 si 65), Cavani (’45), respectiv Juan Mata (’27). Italienii au inceput meciul in formula: De Sanctis – Campagnaro, P.Cannavaro, Aronica – Maggio, Inler, Gargano, Zuniga – Hamsik (Pandev ’82), Lavezzi (Dzemaili ’74) – Cavani. De partea cealalta, antrenorul Andre Villas-Boas i-a trimis in teren pe urmatorii: P.Cech – B.Ivanovici, Cahill, David Luiz, Bosingwa (A. Cole ’12) – Ramires, Raul Meireles (Essien ’70), Malouda (Lampard ’70) – Sturridge, Drogba, Juan Mata. Mansa retur este programata la 14 martie.
Tot marti, TSKA Moscova si Real Madrid au remizat, scor 1-1, intr-o partida disputata pe stadionul „Lujniki” la o temperatura de -4 grade Celsius, in fata a peste 70.000 de spectatori. Scorul a fost deschis de C.Ronaldo, in minutul 28, gazdele egaland prin Wernbloom in cel de-al treilea minut de prelungiri.