AcasăSPORTLiga 1, etapa a 20-a: CSMS Iasi - Rapid 0-1

Liga 1, etapa a 20-a: CSMS Iasi – Rapid 0-1

Noua echipa a lui Marian Rada a debutat cu dreptul intr-un meci oficial. La Iasi, pe un teren execrabil, giulestenii s-au impus cu 1-0, rezultat stabilit inca din minutul 4!

Trupa ”feroviara” s-a prezentat la Iasi cu Ciolacu (20 de ani), Martin (20 de ani), Coman (21 de ani) si Nicolae (17 ani) in primul ”11”, cu totii jucatori neexperimentati, promovati de la ”tineret”. In minutul 4, Cretu a deviat in propria poarta o centrare, autogolul sau fiind singura reusita a meciului din Copou! In pofida incercarilor lui Liviu Ciobotariu de a schimba din mers tactica formatiei sale – CSMS Iasi evoluand, pe final, cu trei atacanti -, Rapid a rezistat si gratie unui portar in zi mare. Brazilianul Pecanha a respins toate suturile moldovenilor (Moutinho, Hergheligiu si Claudiu Ionescu au ratat marile ocazii ale gazdelor), exasperandu-i pe cei aproximativ 2000 de spectatori.
In urma acestui rezultat, Rapid a acumulat 29 de puncte si a urcat pe pozitia a 8-a in clasament.