AcasăSPORTLiga 1, etapa a 19-a: Steaua - Astra 2-0

Liga 1, etapa a 19-a: Steaua – Astra 2-0

Victorie fara emotii obtinuta de liderul campionatului in partida cu Astra Giurgiu, contand pentru etapa a 19-a a Ligii 1.
Meciul din Ghencea n-a avut, practic, niciun fel de istoric, trupa antrenorului Laurentiu Reghecampf dominand de la un capat la altul confruntarea cu Astra Giurgiu. Oaspetii au contat doar periodic in partea secunda a jocului, insa mult prea tarziu, cand tabela de marcaj indica, deja, 1-0 in favoarea bucurestenilor, dupa reusita lui Cristi Tanase din minutul 12. Mai mult, cu un sfert de ora inainte de final, Andrei Prepelita a dus scorul la 2-0, invingandu-l cu un sut la coltul lung pe Silviu Lung jr., fostul sau coechipier de la Universitatea Craiova.
In urma acestui succes, Steaua s-a distantat la 10 puncte in fruntea clasamentului fata de principala urmaritoare. Astra Giurgiu ramane pe pozitia a doua (37 de puncte), in timp ce FC Vaslui incheie podiumul, cu 35 de puncte.