AcasăSPORTLiga 1, etapa a 16-a: Rapid - Gaz Metan 2-1

Liga 1, etapa a 16-a: Rapid – Gaz Metan 2-1

Meci tipic Giulestiului intre Rapid si Gaz Metan: fara aportul galeriei si cu numerosi absenti in echipa de baza, gazdele au revenit de la 0-1 pentru o victorie cu 2-1 care pastreaza sperantele de Europa League.
Partida dintre Rapid si Gaz Metan a inceput, surprinzator, in nota de dominare a oaspetilor, mediesenii fiind la controlul jocului gratie unui Eric sclipitor la mijlocul terenului. De altfel, brazilianul avea sa deschida scorul in minutul 34, dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta chiar de el, faza in care Burca a fost eliminat. In repriza a doua, Rapidul lui Marian Rada s-a aruncat in atac si, desi fara „magicienii” Pancu si Teixeira pe teren, a reusit sa impinga jocul spre buturile lui Plesca. In decurs de numai doua minute (’78 si ’80), soarta meciului a fost schimbata, dupa ce Ionita si Herea (de la 11 metri) au marcat pentru Rapid. Cu aceste trei puncte, giulestenii au depasit rivala Dinamo in clasament, urcand pana pe locul 7, cu un total de 25 de puncte, la fel ca CFR Cluj.