AcasăSPORTLiga 1, etapa a 16-a: Pandurii - Concordia 2-1

Liga 1, etapa a 16-a: Pandurii – Concordia 2-1

Echipa antrenata de Petre Grigoras a trecut de Concordia Chiajna, scor 2-1, in etapa a 16-a a Ligii 1, bifand a 10-a victorie in acest sezon.
Oaspetii au deschis scorul inca din minutul 2, prin Welington, insa retragerea in defensiva comandata ulterior de Ilie Stan s-a dovedit a fi o tactica gresita. Presiunea exercitata de „panduri” s-a concretizat in gol cu cinci minute inainte de pauza, cand sutul de la aproximativ 35 de metri expediat de Claudiu Voiculet l-a invins pe goalkeeper-ul Florin Nita. Cu 1-1 pe tabela si o repriza intreaga in fata, trupa pregatita de Petre Grigoras s-a lansat intr-o ofensiva totala in partea secunda si, conform cursului jocului, a reusit sa inscrie golul victoriei, prin Alexandru Maxim; este al doilea gol important marcat de Maxim in ultimele zile, precedentul fiind izbutit in „amicalul” Romania – Belgia, de saptamana trecuta.