AcasăSPORTLiga 1, etapa 17: Astra - Pandurii 4-1

Liga 1, etapa 17: Astra – Pandurii 4-1

Astra Giurgiu a dat de pamant cu Pandurii in derby-ul revelatiilor din acest tur de campionat. Trupa lui Valentin Sinescu s-a impus cu 4-1 si se afla la sapte puncte distanta de liderul Steaua.
Scorul a fost deschis de japonezul Seto, in minutul 9, echilibrul fiind restabilit inainte de pauza de starul gorjenilor, Alexandru Maxim. Repriza secunda a insemnat un recital al gazdelor, cu Seto in rolul dirijorului si Muresan (min.48), Budescu (min.53) si Fatai (min.54) pe post de executanti. Este al patrulea joc consecutiv in Liga 1 pe care Astra Giurgiu il termina neinvinsa si asta in conditiile in care celelalte trei adversare i-au fost Rapidul (victorie cu 2-0 in Giulesti), Petrolul (1-1 pe teren propriu) si CFR (victorie cu 2-0 la Cluj). Victoria urca trupa lui Valentin Sinescu pe locul 2 in clasament, peste Pandurii Tg.Jiu. Giurgiuvenii au 34 de puncte, cu sapte mai putine decat liderul Steaua, care se deplaseaza luni la Brasov.