AcasăSPORTJuventus a facut scor la Glasgow si e aproape calificata in sferturile...

Juventus a facut scor la Glasgow si e aproape calificata in sferturile UCL

Prima serie de meciuri din optimile de finala ale UEFA Champions League a adus si prima echipa care in mare masura s-a calificat in sferturi, Juventus Torino impunandu-se la scor pe terenul lui Celtic Glasgow.

Scotienii au inceput meciul in forta, dar Juventus a fost echipa mai cinica si Matri a deschis scorul inca din minutul 3, impingand in plasa o minge trimisa spre poarta scotiana de Marchisio.

De altfel, Marchisio avea sa fie omul meciului, mijlocasul torinezilor trecandu-si in cont un gol si o pasa decisiva in repriza a doua.

Desi Celtic a dominat si si-a creat numeroase ocazii de a marca, Marchisio a facut 2-0 in minutul 77.

Apoi, elevul lui Antonio Conte l-a deposedat pe Ambrose in marginea careului scotienilor si a centrat pentru reusita de 3-0 a lui Vucinic, muntenegreanul inchizand tabela in minutul 81.

Returul pare sa fie o simpla formalitate pentru liderul din Serie A.