AcasăSPORTJara l-a gadilat in scorbura pe Cavani

Jara l-a gadilat in scorbura pe Cavani

Jara a forat in adancurile lui Cavani

Orice pentru calificarea in semifinale, este deviza chilienilor la Copa America, turneu organizat chiar acasa la ei.

In primul sfert de finala, Chile a trecut cu 1-0 de Uruguay, campioana en-titre, insa momentul serii l-a oferit Jara, mijlocasul gazdelor. Dupa numai o jumatate de ora de joc, la scorul de 0-0, Jara l-a provocat pe Cavani, caruia i-a facut un tuseu rectal chiar pe teren, in fata a peste 45.000 de spectatori. Cum atacantul uruguayan n-a fost cooperant si a dat din maini a refuz, arbitrul brazilian Sandro Ricci l-a eliminat pe starul lui PSG, aratandu-i cel de-al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu. Cu zece minute inainte de final, Isla a inscris unicul gol al intalnirii.
A fost prima victorie inregistrata de chilieni la Copa America in fata Uruguayului in ultimii 32 de ani si, totodata, prima calificare in penultimul act al competitiei obtinuta de „La Roja” din 1999 si pana in prezent. Chile nu a castigat niciodata Copa America, turneu cu o vechime de 99 ani, si va intalni in semifinale, pe 29 iunie, castigatoarea partidei dintre Bolivia si Peru.