AcasăSPORTItalia – Croatia: Bilic vrea calificarea in "sferuri" LIVETEXT

Italia – Croatia: Bilic vrea calificarea in „sferuri” LIVETEXT

In cazul unei victorii Croatia e in „sferturi” la EURO 2012. Italia are un singur punct iar infrangerea ar complica sansele la calificare. Meciul va fi in format LIVETEXT pe national.ro

Italia si Croatia au remizat, 1 – 1, in urma unei partide in care italienii au fost cei care au dictat tempo-ul meciul. Jucatorii condusi de Cesare Prandelii au fost si cei care, prin Pirlo, au deschis scorul. Croatii au ramas fara reprica pana in minutul 71 cand, la primul sut pe poarta, au egalat prin Mandzukic.

In urma rezultatului ambele echipe pastreaza sanse de calificare in sferturi, Italia fiind avantajata de faptul ca, in ultima etapa, va juca impotriva Irlandei, timp in care Croatia va intalni campioana mondiala si europeana en-titre, Spania.

Min. 83 Schimbare Croatia: intra Eduardo in locul lui Jelavic

Min. 81: Croatii scapa pe contraatac. Italienii scapa fara gol primit in urma jocului nesigur al croatilor

Min. 79: Montolivo vede cartonasul galben in urma unui fault

Min77: Maggio primeste in careu, este singur cu Pletikosa, dar arbitrul fluiera offside

Min76: Sut de la distanta al lui Montolivo, Pletikosa respinge cu greu

Min. 74: Jelavic scapa singur pe contraatac. Atacul se incheie insa deoarece era in pozitie afara din joc

Min. 73: Meciul este din nou intrerupt din cauza tortelor aruncate pe teren de suporterii croati

Min. 71: GOOOL Croatia. Mandzukic inscrie in vinclu din sase metri, cu piciorul, in urma unei centrari de pe partea stanga.

Min. 69: Modificare in echipa Italiei. Iese Balotelli, intra Di Natale

Min. 67: Modificare in echipa croata. Iese Perisic. Intra Pranjic

Min. 62: Modificare in echipa Italiei. Iese Motta. Intra Montolivo

Min. 60: Balotelli suteaza puternic de la 25 de metri. Balonul trece pe deasupra portii

Min. 58: Italienii incep sa traga de timp. Albitrul face semne, aratand ca va tine cont de acestea

Min. 56: Motta vede cartonasul galben dupa ce il faulteaza in careu pe un jucator croat. Meciul era insa oprit astfel incat croatii nu au primit lovitura de la 11 metri

Min. 54: Meciul este oprit. Suporterii croati au aruncat torte in teren

Min. 53: Maggio scapa singur in careu insa este surprins in offside

Min. 50: Giaccherini suteaza de la 25 de metri insa cu mult pe deasupra portii

Min. 48: Modric suteaza puternic de la 22 de metri. Balonul trece cu putin pe deasupra portii. Dupa o prima repriza anemica jucatorii croati s-au dezmortit, incercand sa egaleze

Min. 47: Suteaza Modric de la marginea careului. Buffon prinde fara emotii balonul

Min. 46: A inceput repriza a doua.

Min. 45+1: Albitrul fluiera finalul primei reprize. Italienii au dominat prima repriza, reusind sa inscrie un singur gol. Croatii au jucat anemic, incercand sa inscrie pe contraatac.

Min. 45: Mandzukic suteaza de la marginea careului. Apara Buffon

Min. 42: Ocazie mare a italienilor in urma unui corner. Cassano trimite cu capul cu putin pe deasupa portii.

Min. 38: GOOOL Italia. Pirlo deschide scorul dupa o lovitura libera batuta exceptional de acesta

Min. 36: Ocazii uriasa ratate de Marchisio. A sutat de doua ori din opt metri insa Pretikosa respinge de ambele ori

Min. 32: Atac prelungit al italienilor. Cassano intra in careu insa sutul sau, din unghi, trece pe langa poarta

Min. 28: Cassano intra in careu insa este deposedat. Italienii raman in atac.

Min. 26: Lovitura libera pentru croati din lateral stanga.  Suteaza Snra in zid. Corner. Prinde Buffon

Min. 20: Buffon retine in doi timpi o centrare puternica a lui Rakitic

Min. 18: Strinic centreaza de pe partea stanga.  Jelavic cade in careu insa arbitrul fluiera fault in atac

Min. 14: Balotelli suteaza lamentabil de la marginea careului. Pletikosa respinge balonul

Min. 13: Italienii construiesc bine insa nu reusesc sa se apropie prea mult de poarta aparata de Pletikosa. Croatii se apara bine, multumindu-se sa contraatace

Min. 10: Suteaza Marchisio cu putin pe deasupra portii. Italienii sunt mai periculosi pe atac

Min. 9: Croatii se multumesc sa se apere lasandu-i pe italieni sa construiasca, lucru care nu le convine jucatorilor din Peninsula

Min. 7: Centreaza Cassano de pe partea dreapta. Perisic respinge stangaci in corner

Min. 5: Atac prelungit al croatilor. Italienii se apara bine.

Min. 2: Balotelli suteaza din intoarcere. Balonul trece cu putin pe langa poarta

19.00: A inceput meciul

18:58: Italienii vor avea lovitura de deschidere a meciului.

Echipe probabile:

ITALIA: Buffon – Bonucci, De Rossi, Chiellini – Maggio, Marchisio, Pirlo, Thiago Motta, Giaccherini – Balotelli, Cassano
Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Ogbonna, Balzaretti, Abate, Barzagli, Montolivo, Diamanti
Antrenor: Cesare Prandelli

CROAŢIA: Pletikosa – Srna, Corluka, Schildenfeld, Strinic – Rakitic, Vukojevic, Modric, Perisic – Jelavic, Mandzukic
Rezerve: Kelava, Subasic, Simunic, Buljat, Vrsaljko, Vida, Pranjic, Badelj
Antrenor: Slaven Bilic

Meciul dintre Italia si Crotia se anunta a fi incendiar. In cazul unei victorii Croatia, care vine dupa o victorie impotriva Irlandei, va fi ca si calificata in „sferturile”EURO 2012. De pe cealalta parte Italia are nevoie de o victorie dupa ce a remizat, 1 – 1, cu Spania, campioana en-titre.

Desi este contient ca va fi greu, Slaven Bilic, antrenorul croatilor, spera ca echipa sa va invinge, astfel incat sa ajunge in „sferturile de finala” a Campionatului European.

„Suntem constienti ca ne asteapta un meci ceva mai greu decat cel cu Irlanda, dar este irelevant cine porneste ca favorita. Am venit aici cu obiectivul de a depasi faza grupelor si pentru asta este important sa reusim un rezultat bun cu Italia”, a declarat acesta pentru UEFA.com

Partida dintre Italia si Croatia se va disputa la ora 19.00, fiind difuzata in direct de Dolcesport si Dolcesport HD, si in format LIVETEXT de national.ro.