AcasăSPORTIrina Begu, in semifinalele turneului de la Moscova

Irina Begu, in semifinalele turneului de la Moscova

Irina Begu

Romanca in varsta de 24 de ani aflata pe locul 61 WTA a trecut, vineri, in meciul disputat in sferturile competitiei de la Moscova, de jucatoarea Tvetana Pironkova, din Bulgaria.

Desi a pierdut primul set al intalnirii contra jucatoarei aflate pe locul 43 in ierarhia mondiala, castigand un singur game din cele sapte disputate, 1-6, Irina si-a revenit si si-a regasit ritmul, adjudecandu-si urmatoarele doua seturi, scor 6-3, 6-2, si obtinand victoria care a propulsat-o in semifinalele turneului din Rusia.

In turul urmator, Irina Camelia Begu o va intalni pe castigatoarea meciului dintre rusoaica Svetlana Kuznetova si Lucie Safarova, sportiva din Cehia aflata pe locul 17 in topul mondial al jucatoarelor profesioniste de tenis.

Sursa foto: observator.ro