AcasăSPORTI-am calcat pe cap pe rusi!

I-am calcat pe cap pe rusi!

Rugbistii romani le-au dat rusilor cu terenul in cap

Reprezentativa de rugby a Romaniei a invins formatia Rusiei cu scorul de 30-0, sambata, la Iasi, intr-un meci din Cupa Europeana a Natiunilor.

„Stejarii” au marcat patru eseuri in acest meci si au obtinut, astfel, si punctul bonus ofensiv. Stelian Burcea, Florin Vlaicu, Viorel Lucaci si Jody Rose au reusit incercari, doua dintre ele fiind transformate de Vlaicu.
Cele doua echipe au jucat in 14 oameni din minutul 68, cand Bitiev si Gorcioaia au vazut cartonasul rosu. Rusii au avut si un cartonas galben in prima repriza, primit de Garbuzov, „stejarii” profitand atunci de superioritatea numerica pentru a deschide scorul. Romania a reusit a treia sa victorie consecutiva, dupa cele obtinute cu Portugalia (scor 39-14) si cu Spania (scor 21-18). Rusia avea si ea doua victorii, ambele acasa – 22-20 cu Spania si 46-20 cu Germania. Romania va disputa urmatorul meci tot la Iasi, cu Germania, pe 12 martie.