Cauta

Handbalistele romance au ratat si bronzul

Dezamagire, ieri, in finala mica a Campionatului European din Franta, unde fetele noastre au pierdut cu un scor de 20-24 in fata unei echipe a Olandei superioara.

Adversarele pleaca cu bronzul acasa in timp ce romancele spun atat s a putut

Romania incheie astfel pe locul patru competitia din Franta, dupa a doua infrangere administrata de olandeze si dupa ce au intrat in finala mica cu un handicap care s-a dovedit insurmontabil: accidentarea grava a Cristinei Neagu, care a suferit o ruptura de ligamente incrucisate la meciul cu Ungaria. Ieri, tricolorele au facut o prima repriza deloc convingatoare, fiind conduse de la debutul partidei, astfel ca la pauza tabela scorului arata 15-8 pentru Olanda. Lipsa preciziei la inscriere plus zece minute fara gol inscris a marit apoi diferenta de scor. Fetele noastre au avut un joc mai dinamic si mai bun abia pe sfarsitul partidei dar in ciuda eforturilor Madalinei Zamfirescu, Romania nu a mai putut intoarce jocul si a castigat bronzul.Lois Abbingh (ex-HCM Baia Mare) a fost desemnata cea mai buna jucatoare a echipei Olandei in acest meci.„Atat s-a putut, am pierdut pe greşelile noastre. Ar fi trebuit sa mai dureze puţin meciul ca sa revenim. Eu zic ca am aratat ca putem, am incercat sa facem ce-am vorbit dupa accidentarea Cristinei, sa luptam pentru ea, pentru noi, pentru Romania. Din pacate, atat s-a putut, n-ai cum sa nu fii trist. Conteaza foarte mult, ne bucuram ca am ajuns aici, Nu poţi fi fericit dupa pierderea medaliei. Locul IV e cel mai dureros, nu caştigi nimic”, a declarat Madalina Zamfirescu.