AcasăSPORTHandbal: Romania - Japonia 13-12 (pauza)

Handbal: Romania – Japonia 13-12 (pauza)

Nationala de handbal a Romaniei dezamageste si in al treilea meci de la Campionatul Mondial din Brazilia.

Formatia noastra are un avantaj minim fata de modesta echipa a Japoniei, dupa primele 30 de minute de joc.

Condusa cu 3-2 in startul partidei, Romania a parut sa se trezeaza mai repede decat in celelalte meciuri de pana acum, cu Tunisia si Cuba, si s-a distantat la 6-4 (min. 9), 8-6 (min. 15) si 9-7 (min. 16).

Minunea a durat mai putin de un sfert de ora, Japonia reusind sa revina pe final si sa preia conducerea, 12-11 (min. 26).

Amariei si Ardean Elisei, cele mai bune jucatoare din atacul nostru, au marcat doua goluri la rand pe final si Romania are 13-12 la pauza.

Exasperat de sansele irosite de echipa noastra, de lipsa de eficienta in fata unei aparari japoneze agresive si de problemele din apararea noastra, Radu Voina si-a pierdut cumpatul in mai multe randuri.

Orientativ, Japonia a fost invinsa, cu 32-23, de Brazilia si surclasata, cu 41-22, de Franta.