AcasăSPORTHANDBAL: ROMANIA - FRANTA 19-24 in primul meci de la turneul preolimpic

HANDBAL: ROMANIA – FRANTA 19-24 in primul meci de la turneul preolimpic

Nationala feminina de handbal a ROMANIEI a pierdut, cu 19-24, meciul cu FRANTA, de la Lyon, din prima etapa a turneului de calificare la Jocurile Olimpice de la Londra.

Desi diferenta de scor a fost mult sub cea de la Mondiale, cand Franta a batut Romania cu 39-20, formatia noastra a reusit sa puna rareori in dificultate echipa din Hexagon.

Romania a condus ostilitatile doar in primele sase minute. Franta a preluat conducerea din minutul 7 si nu a mai cedat-o pana la final.

Trupa lui Radu Voina s-a apropiat in mai multe randuri la un singur gol de echipa adversa, dar inconstanta din jocul nostru a fost in cele din urma decisiv.

In urma acestui rezultat si a victoriei obtinute de Muntenegru, 30-24 cu Japonia, Romania este obligata sa castige meciul cu Muntenegru de maine, de la ora 15.45, pentru a mai spera la calificare.