AcasăSPORTHamilton, regele Ungariei

Hamilton, regele Ungariei

Victoria din Ungaria a fost a doua obtinuta de Hamilton in actualul sezon de Formula 1

Pus sub presiune de conducatorii de la McLaren Mercedes din cauza rezultatelor slabe, Lewis Hamilton a dominat copios Grand Prix-ul Ungariei si s-a impus, ieri, in etapa a 11-a a Campionatului Mondial de Formula 1.

Plecat din pole-position in cursa de pe circuitul de la Hungaroring, Hamilton si-a mentinut constant la distanta principalii urmaritori si a dominat etapa de la un capat la celalalt, desi pe final a avut emotii in duelul cu finlandezul Kimi Raikkonen. In cele din urma, Hamilton s-a impus cu mai putin de o secunda in fata fostului campion mondial din 2007, podiumul fiind completat de francezul Romain Grosjean, colegul lui Raikkonen de la Lotul Renault.

In urma succesului de ieri, Hamilton a ajuns la 117 puncte in clasamentul general, apropiindu-se la 47 de puncte de Fernando Alonso, liderul competitiei. Pentru pilotii din Campionatul Mondial de Formula 1 urmeaza o bine meritata vacanta, urmatoarea etapa avand loc pe 2 septembrie, Grand Prix-ul Belgiei.