AcasăSPORTHamilton a castigat la Monza

Hamilton a castigat la Monza

SUCCES Victoria obtinuta de Hamilton la Monza a fost a treia a britanicului din actualul sezon

Pilotul lui McLaren Mercedes a castigat, ieri, Marele Premiu al Italiei, etapa a 13-a a Campionatului Mondial de Formula 1.

Fostul campion mondial din 2008 s-a impus de o maniera categorica pe circuitul de la Monza, Hamilton dominand copios atat calificarile, cat si cursa propriu-zisa. De altfel, Campionatul Mondial de Formula 1 pare sa fi intrat intr-o era dominata de masinile McLaren Mercedes, Lewis Hamilton si Jenson Button, coechipierul sau, facand legea la ultimele curse. De aceasta data, britanicii nu au reusit sa faca dubla, Button abandonand in turul 34, din cauza unor probleme tehnice, desi era pe locul al doilea in cursa. Hamilton a fost urmat pe podium de mexicanul Sergio Perez, de la Sauber F1 Team, si de spaniolul Fernando Alonso, de la Ferrari, inca liderul clasamentului general. In urma acestui rezultat, ecartul dintre iberic si Hamilton s-a redus la 37 de puncte (179-142), britanicul incepand sa puna sub semnul intrebarii planul lui Alonso de a-si trece un nou titlu de campion mondial in cont, dupa cele castigate in 2005 si 2006. Grand Prix-ul statului Singapore, etapa a 14-a a Campionatului Mondial de Formula 1, va avea loc pe 23 septembrie, pe circuitul din statiunea Marina Bay.