AcasăSPORTHalep, si plouata, si batuta

Halep, si plouata, si batuta

Halep, mahnita dupa inca un turneu ratat la Roland Garros

S-a incheiat si aventura Simonei Halep la Roland Garros. In fata australiencei Samantha Stosur, romanca a parut doar un sparring-partner slaba calitate.

Culmea este ca meciul a inceput, practic, de la 5-3 pentru Halep! Degeaba, uraganul Stosur i-a luat primul set in mai putin de un un sfert de ora (7-6, cu tie-break pierdut la zero de Simona!). Setul doi a inceput la fel, 1-0 si 2-0 pentru Samantha. S-a luat o noua pauza de ploaie, iar la reluare a fost macel: 4-2, 5-3, 6-3 in favoarea australiencei.

Remarcam, totusi, revenirea de forma a Simonei Halep, care la editia din acest an a Openului Frantei a ajuns pana in optimile de finala. In 2015, romanca pierdea din turul 2. Cel mai probabil, pentru Halep urmeaza o noua vacanta si apoi pregatirile (turneele pe iarba de la Queens si Birmingham) pentru Wimbledon.