AcasăSPORTHalep s-a calificat in optimi, Begu a pierdut meciul cu Garcia

Halep s-a calificat in optimi, Begu a pierdut meciul cu Garcia

Precedenta intalnire intre cele doua sportive a avut loc la Fed Cup.

Ambele romance au jucat la French Open sambata, insa doar Simona a parasit terenul invingatoare.

Halep si-a asigurat prezenta in optimile celui de-al doilea Grand Slam al anului dupa ce a trecut de Andrea Petkovic, nemtoaica aflata pe locul 107 mondial, in doua seturi, decisivul castigat fara drept de apel: 7-5, 6-0. Liderul mondial a incheiat meciul victorioasa dupa o ora si 28 de minute de joc, urmand sa joace in optimi cu belgianca Elise Mertens.

Aproape 80 de minute a durat si meciul Irinei Begu cu frantuzoaica Garcia, a 7-a favorita la titlu. Romanca a reusit sa isi treaca in dreptul numelui un singur game in primul set si trei in al doilea, pierzand la scorul 1-6, 3-6. Caroline va juca in optimi cu fostul numar 1 WTA, nemtoaica Angelique Kerber.

sursa foto: Facebook/Simona Halep, Irina Begu