AcasăSPORTHalep, out din primul tur la US Open, invinsa de Sarapova

Halep, out din primul tur la US Open, invinsa de Sarapova

Noutăți despre starea Simonei, după ce a fost depistată cu COVID-19. Ce spune unul dintre antrenorii româncei (foto: Facebook)

Nici a saptea intalnire directa de pe teren cu rusoaica Sarapova nu a fost cu noroc pentru Halep, care a fost invinsa si de aceasta data de rusoaica aflata la momentul de fata pe locul 146 WTA – dupa perioada de suspendare.

Un singur meci a apucat sa joace Simona la actuala editie a US Open-ului, competitie in cadrul careia pornise din postura de a doua favorita la castigarea trofeului, iar anul trecut ajunsese pana in sferturi.

Infruntarea din primul tur de la Flushing Meadows a durat peste 2 ore si 40 de minute, iar scorul a fost 6-4, 4-6, 6-3. Rusoaica s-a dovedit a stapani mai bine primul serviciu, dar a facut si peste 60 de greseli nefortate. Adversara Simonei din meciul disputat noaptea trecuta – ora Romaniei -merge mai departe, in timp ce romanca paraseste Grand Slam-ul inca din primul tur.

sursa foto: Facebook/Simona Halep