AcasăSPORTHalep nu are nas de semifinale la Wimbledon

Halep nu are nas de semifinale la Wimbledon

Drama in doua acte, pardon, seturi traita de Simona Halep la Wimbledon. Romanca a infrant (5-7, 6-7) in „sferturi” cu Angelique Kerber, a doua bataie inregistrata pe 2016 la jucatoarea din Germania.

Kerber (locul 4 WTA) a castigat primul set in 40 de minute, break decisiv la 6-5 pentru ea. In setul 2, nemtoaica a condus cu 2-1, Simona si-a castigat serviciul, dar tot Angelique a trecut in avantaj, cu doua game-uri consecutive. Abia dupa o ora si 6 minute de la debutul intalnirii a reusit si Halep sa faca un break (3-4). Si a urmat si al doilea, la 4-5. S-a facut egalitate, insa la tie-break a fost un joc absolut penibil facut de constanteanca. Cu 7-5, 7-6, Kerber merge in semifinale si trage sperante ca poate cuceri al doilea Grand Slam al sezonului, dupa Australian Open.

„A fost un meci extrem de dificil, dar ma bucur ca am reusit sa il castig. Sper sa disput cat mai multe partide la Wimbledon, este un turneu care incepe sa-mi placa”, a reactionat Kerber la finalul meciului, declaratie data intr-un moment in care Simona Halep parasea imbufnata terenul central de la All England Court.

National
132 afisari

Campania electorală pentru Primăria Capitalei, „aruncată în aer”! Cătălin Cîrstoiu, vestea momentului. Ce se întâmplă luni

Cătălin Cîrstoiu ar putea ieşi din cursa pentru Primăria Capitalei. Coaliţia PSD-PNL trebuie să ia urgent o decizie în privinţa candidatului comun.Acuzaţiile de incompatibilitate...

Irakul, atacat la o bază militară unde s-ar afla paramilitari pro-Iran. Ce spun Israel și SUA despre bombardamente (VIDEO)

Au fost explozii în Irak, azi-noapte, în apropiere de Bagdad, la o bază militară. Acolo s-ar fi aflat trupe ale armatei și foști paramilitari...