AcasăSPORTHalep joacă azi în sferturi, la Roma

Halep joacă azi în sferturi, la Roma

Halep a fost finalistă la Roma atât la ediția din 2017, cât și la cea din 2018 (sursa foto: Facebook)

Peste doar câteva ore, Simona Halep urmează să intre pe teren, la turneul găzduit de capitala Italiei, pentru a o înfrunta pe Iulia Putințeva, în sferturile competiției de la Roma.

Meciul dintre românca aflată în postura de principala favorită la câștigarea trofeului și sportiva kazahă clasată pe locul 30 în ierarhia mondială este programat să înceapă la ora 13, pe arena centrală.

Simona a acces în această fază a turneului după ce a trecut, vineri, de ucraineanca Daiana Iastremska, locul 29 mondial, după 87 de minute de joc, scor 7-5, 6-4.

La rândul său, Putințeva a învins-o pe compatrioata sa, Elena Rîbakina, locul 18 WTA, într-un meci de trei seturi, disputat pe durata a 2 ore și 39 de minute, și încheiat 4-6, 7-6 (3), 6-2.

Turneul de la Roma este al doilea la care participă românca aflată pe locul 2 WTA, după reluarea competițiilor, în contextul pauzei cauzate de pandemia COVID. De altfel, Simona Halep a câștigat, la mijlocul lunii trecute, turneul de la Praga.