AcasăSPORTHalep, invinsa la Roma dupa ce s-a accidentat la glezna!

Halep, invinsa la Roma dupa ce s-a accidentat la glezna!

Simona a ratat sansa de a-si trece in palmares al 16-lea trofeu din cariera.

Simona  a pierdut finala turneului  italian Premier 5, invinsa in trei seturi de ucrainianca Elina Svitolina, scor 6-4, 5-7, 1-6. Halep, locul 4 WTA si favorita numarul sase,  s-a accidentat chiar intr-un moment in care domina meciul, la scorul de 5-2 in primul set.

Simona a ratat sansa de a si trece in palmares al 16 lea trofeu din cariera

Jucatoarea noastra a incercat sa mentina ritmul impus de Svitolina insa glezna accidentata i-a taiat avantul cu care incepuse partida. Ghinion sau neatentie, dar daca ar fi castigat, Simona ar fi fost prima jucatoare din Romania care ar fi obtinut trofeul de la Roma. „A fost o finala buna, Elina a jucat foarte bine, o felicit pentru ce a facut in acest an. Multumesc fanilor care au venit sa ma sustina si echipei mele, ca ati venit, ca m-ati suportat. A fost prima mea finala la Roma, sper sa mai am ocazia sa mai revin si sa castig”, a declarat romanca dupa un meci de  doua ore si sapte minute. Pentru prezenta in finala, Halep va primi 230.565 de euro si 585 de puncte in clasamentul WTA si are putine sanse de a reveni pe locul 3 la nivel mondial. Elina Svitolina pare a fi cea mai in forma jucatoare a momentului: dupa victoriile de la Istanbul, Taipei City si Dubai, trofeul de la Roma este cel de-al patrulea castigat in 2017.