AcasăSPORTHalep, în semifinale la Roma. S-a calificat după doar două game-uri jucate...

Halep, în semifinale la Roma. S-a calificat după doar două game-uri jucate în setul secund – VIDEO

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma (sursa foto: Simona Halep/Facebook)

Simona Halep a acces în semifinalele competiției din Italia, după ce adversara sa din meciul disputat sâmbătă a părăsit terenul central înainte de încheierea setului secund.

Mai exact, Iulia Putințeva a luat decizia de a se retrage, în minutul 48 al înfruntării. Conform anunțului postat pe pagina de Twitter a WTA-ului, adversara Simonei – sportiva kazahă aflată pe locul 30 mondial – a avut probleme la spate.

La momentul la care sportiva în vârstă de 25 de ani s-a îndreptat către arbitra de scaun pentru a-și anunța decizia, tabela de scor arăta 6-2, 2-0 pentru Simona Halep (locul 2 WTA). Ca urmare a abandonului adversarei sale din sferturi, românca s-a calificat direct în penultimul act al competiției în care a pornit din postura de principala favorită la câștigarea titlului.

De altfel, după cum fanii săi își amintesc, cel mai probabil, Halep a fost finalistă la edițiile din 207 și 2018 ale turneului de la Roma.