AcasăSPORTHalep, in optimi la Madrid

Halep, in optimi la Madrid

A 20-a victorie din 2019

Simona, locul 3 WTA s-a calificat in optimile de finala ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open dupa ce s-a impus cu 7-5, 6-1, in fata britanicei Johanna Konta.

A 20 a victorie din 2019

O partida a contrastelor, Halep a castigat primul ghem, dar apoi le-a pierdut pe urmatoarele trei in fata unei adversare agresive cu lovituri precise. Dupa ce a fost condusa cu 4-2, Simona a restabilit egalitatea, 4-4, dupa care a condus cu 5-4. Konta a egalat, insa romanca a avut trei mingi de break si a resit sa castige prima mansa. Halep a dominat setul secund si are acum 4-3 in meciurile directe cu jucatoarea din Marea Britanie. “A fost un meci dificil, pentru ca ea are foarte multa incredere in jocul ei. In setul secund mi-am gasit ritmul si sunt fericita pentru ca am obtinut victoria. Am fost racita, nu sunt chiar 100%, incerc sa stau linistita. Nu o cunosc pe Kuzmova, nu am jucat contra ei, nu-i stiu stilul. Voi urmari cateva imagini cu ea. Vreau doar sa ma concentrez asupra mea si voi vorbi cu echipa despre acest meci”, a spus Simona Halep, la finalul partidei. Constanteanca va evolua in turul urmator, in premiera, cu jucatoarea de 20 de ani Viktoria Kuzmova din Slovacia, locul 46 WTA, care a invins-o in turul al doilea de spaniola Carla Suarez Navarro. Calificarea in optimi este recompensata la Madrid cu un premiu de 80.620 de euro si cu 120 de puncte WTA.Simona Halep a castigat in 2017 si 2016 turneul organziat de Ion Tiriac, iar anul trecut a ajuns in sferturi.