AcasăSPORTHalep are drum liber spre semifinale!

Halep are drum liber spre semifinale!

Simona Halep exulta dupa victoria de ieri

Pentru prima data in cariera sa, romanca Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, invingand-o in optimi, in doua seturi (6-4, 6-3), pe americanca Sloane Stephens.

Disputat „Philippe Chatrier”, arena centrala de la Roland Garros, meciul a aratat din nou calitatile tehnice, dar mai ales tactice ale romancei, care a intalnit o jucatoare mai puternica, totusi, din punct de vedere fizic decat ea. Tenace, favorita 4 a turneului a rupt echilibrul primului set, care a durat 47 de minute, in game-ul 10, obtinand victoria cu 6-4, ceea ce i-a permis sa inceapa din nou cu serviciul. Chiar daca a inceput ciudat, cu cinci breakuri in primele sase game-uri, mansa a doua s-a dovedit decisiva, consemnand valoarea superioara actuala a romancei, care s-a impus in cele din urma cu 6-3. In sferturile de finala, Halep, care si-a asigurat 430 de puncte WTA si 220.000 euro, va juca impotriva castigatoarei dintre Svetlana Kuznetova (cap de serie nr. 27) si Lucie Safarova (a 23-a favorita).