AcasăSPORTHalep a facut figuratie la Wuhan

Halep a facut figuratie la Wuhan

Liderul mondial a ajuns la a treia infrangere consecutiva in circuit

Desi a declarat  ca este nerabdatoare sa dea tot ce are mai bun la openul asiatic, unde a fost acceptata direct in turul al doilea, Simona a pierdut in fata slovacei Dominka Cibulkova, un meci fara istoric (6-0, 7-5), romanca n-a avut forta in serviciu si  precizie in lovituri, iar repetatele solicitari de ajutor medical nu au facut decat sa o irite pe adversara sa.

Declaratiile Simonei dupa eliminarea de la Wuhan sunt in registrul optimist-heirupist al unui numar unu mondial caruia nu-i mai ies meciurile, nu se regaseste pe teren,  dar are „o presiune pozitiva” si  ii place „sa duca pana la capat partidele” . „A fost greu sa joc la inceput deoarece aveam spatele blocat. Normal, trebuia sa ma retrag, dar nu am vrut si nici nu-mi place sa fac asta. Am tras de mine sa joc din ce in ce mai bine. Imi place sa joc, am venit aici si am vrut sa dau totul pana la ultima speranta si sansa. Am fost aproape in setul al doilea, asa ca un meci ca acesta imi da incredere ca nivelul meu este destuld e bun. Nu sunt dezamagita, dar sunt trista ca aceasta accidentare vine de nicaieri. Vom vedea ce se va intampla in cateva zile”, a declarat Halep. “Nicaieri” inseamna de fapt ziua de duminca, cand Simona s-a accidentat dupa antrenamentul efectuat cu Petra Kvitova. In fine, primul set a fost cedat de Simona la zero, dupa doar 29 de minute, dupa care s-a confruntat cu probleme medicale la spate, cerand interventia medicului la 0-5. In partea a doua, dupa o noua interventie a medicului, din cauza unor probleme la coapsa stanga, Halep a reusit sa intoarca scorul, dar, gratie unul game pierdut pe propriul serviciu, a cedat in cele din urma cu 5-7. Esecul de la Wuhan vine dupa infrangerile din primul tur de la Cincinnati si US Open, iar Halep este condusa acum de Cibulkova cu 5-2 la partidele directe. Urmeaza turneul de la Beijing, care se va desfasura intre 29 septmebrie si 7 octombrie.