AcasăSPORTGimnaste de agrement

Gimnaste de agrement

Larisa Iordache straluceste mai mult in concursuri demonstrative

Gimnasta Larisa Iordache a castigat Turneul Memorial „Artur Gander”, din Elvetia, iar Diana Bulimar a cucerit medalia de bronz.

Larisa Iordache a obtinut un punctaj total de 43,500 puncte, cu care s-a clasat pe primul loc, in timp ce Diana Bulimar, cu 41,400 puncte, a fost pe pozitia a treia. In concursul feminin au participat 11 gimnaste. In competitia masculina, Marius Berbecar a incheiat pe locul 11 (50,750) din 12 participanti, medalia de aur revenind sportivului Oleg Verniaiev (Ucraina, 61,800). Cei trei gimnasti romani au plecat in Elvetia direct de la Campionatele Mondiale de la Glasgow, unde Larisa Iordache a obtinut medalia de bronz la individual-compus.
Larisa Iordache si Marius Berbecar vor mai participa la o competitie in aceeasi tara, Cupa Elvetiei, in 8 noiembrie, ei urmand a forma o echipa in concursul in care vor mai fi angrenati si numerosi participanti de la recent incheiatele Campionate Mondiale de la Glasgow.