AcasăSPORTGermania , eliminata de la Mondial

Germania , eliminata de la Mondial

Germania, campioana en titre, a fost eliminata de la Cupa Mondiala de fotbal din Rusia, dupa ce a fost invinsa de Coreea de Sud, cu scorul de 2-0 (0-0), la Kazan, in ultimul sau meci din Grupa F. Germania avea nevoie de o victorie in fata asiaticilor, insa in primul minut de prelungire Coreea de Sud a marcat. Arbitrul a decis consultarea VAR, pentru offside, dar golul a fost valabil. La ultima faza, Coreea de Sud a mai inscris un gol prin Son Heung-Min, care a scapat singur in fata portii, portarul Neuer fiind surprins in jumatatea adversa.In celalalt meci al grupei F, Suedia a invins Mexic cu scorul de 3-0 si s-a calificat de pe primul loc in optimile de finala. Mexicanii merg mai departe de pe locul secund, desi au fost tot timpul lideri.Coreea de Sud a terminat grupa pe locul 3, datorita golaverajului in timp ce nemtii s-au clasat pe ultimul loc.