AcasăSPORTGata! Piturca nu mai accepta stranieri-decor

Gata! Piturca nu mai accepta stranieri-decor

Victor Piturca are mare incredere in Ciprian Marica

Selectionerul a convocat doar sase jucatori din strainatate pentru amicalul cu Belgia, desi trimisese 14 telegrame. Piturca nu mai face rabat: doar cei care joaca meci de meci mai vin la nationala!

Pentru amicalul de miercuri, cu Belgia, Victor Piturca preferat sa cheme la lot doar jucatori care sunt angrenati acticv la echipelor lor de club.

La intalnirea cu „dracii rosii”, Romania se va baza pe Dorin Goian (90 de minute in Grosseto – Spezia, scor 1-1), Costin Lazar (suspendat pentru meciul cu Platanias), Stefan Radu (29 de minute in derby-ul cu AS Roma, scor 3-2), Gabi Torje (titular si marcator in Betis – Granada 1-2), Bogdan Stancu (anuntat titular in partida de aseara cu Fenerbache) si Ciprian Marica (37 de minute in Schalke 04 – Werder, scor 2-1). Pentru toti ceilati stranieri este un mesaj clar: Piturca nu mai tolereaza jucatorii care nu prind lotul, indiferent de numele acestuia sau numele echipei la care evolueaza.